Bezděz
Objektů v katalogu: 1560
Fotografií ve fotogalerii: 52172
Dobových obrazů a kreseb: 7275
Mapa hradů, tvrzí a zřícenin v ČR
Úvodní strana
Fotogalerie
Obrazy hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Hrady a čeští panovníci
Petr Fabian – Fotografie
P. F. – Fotografie
Slovník pojmů
Typy hradů
Romantický zájem o hrady
Knihy o hradech
Třicetiletá válka
Ralsko
Google

(zadávejte bez diakritiky)
Webarchiv NK

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Abecední seznam / Doporučeně / Po okresech / Podle charakteru objektu

Nejvýše položené hrady na území ČR / Německá jména hradů / Národní kulturní památky ČR
Ohrožené památky Čech (J. Úlovec) / Ohrožené památky (NPÚ) / Zajímavosti a nej-

Katalog se postupně doplňuje – dosud zahrnuje 1560 navštívených lokalit (převážně hradů) na území Čech, Moravy a Slezska. Obsahuje mj. základní informace o poloze, přístupu, charakteru dochovaných pozůstatků, stručný popis historie, subjektivní hodnocení (pět hvězdiček je nejvíc, jedna nejmíň), odkazy na fotografie a dobová vyobrazení.

V posledních letech jsou do katalogu zařazovány i významnější tvrze a další středověká opevněná místa. 848 objektů má charakter hradu (vč. přestavěných, zaniklých apod.), zhruba v 645 případech se jedná o tvrze (někdy na nejasném pomezí tvrz/hrad, tvrz/zámek), dalších několik desítek míst jsou opevněné kostely a kláštery, předsunuté bašty, domnělé hrady, zříceniny jiných památek – stav v září 2019.

Rozsah textu neodpovídá významu objektu historickému, architektonickému, turistickému ani žádnému jinému; jinde (v literatuře tištěné i internetové) lze najít téměř ke každému místu mnohem podrobnější informace. Objekty jsou propojeny odkazy na blízké lokality a jejich poloha je vyznačena v turistických mapách. Narazíte-li na nesrovnalosti nebo zastaralé údaje, budu rád, když mě na ně upozorníte. Přeju inspirativní procházení – virtuálním i skutečným světem.
[Poznámka k obsahu – 2017/10] * [Poznámka k obsahu II – 2018/12]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

CO JE NOVÉHO?
16. 9. 2019: Doplněno 10 míst z cest v srpnu 2019 (převážně severní Čechy), včetně několika chybějících pozůstatků po hradech (Jezdec, Skalní hrad u Raspenavy, Hrádek u Drnholce). Aktualizace seznamů podle charakteru objektu, doplnění přehledů ohrožených památek podle NPÚ a J. Úlovce, aktualizace informací a náhledů fotografií u dalších lokalit v katalogu.
 
22. 8. 2019: Doplněno 30 zřícenin kostelů, kaplí a klášterů, převážně z cest v letech 2017–2019. (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem míst, která byste neměli minout.)
8. 8. 2019: Doplněno 18 míst z cest v létě 2019 (převážně severní Morava a Slezsko, severní Čechy). Doplnění přehledů ohrožených památek podle NPÚ a J. Úlovce, aktualizace informací a náhledů fotografií u dalších lokalit v katalogu.
14. 7. 2019: Na stránky většiny objektů v katalogu vloženy odkazy na další informace na wikipedii. Drobná úprava grafiky katalogu, aktualizace nefunkčních externích linků, rozdělení seznamu míst, která byste neměli minout, podle jejich charakteru.
12. 7. 2019: Doplněny fotografie 16 míst na Slovensku (návrat po mnoha letech) a 15 v Rakousku z cest v první polovině roku 2019, upravena struktura fotogalerie slovenských hradů.
 
20. 6. 2019: Doplněno 30 míst z cest na jaře 2019 (převážně střední a severní Morava, východní Čechy, Český ráj), včetně několika dalších terénních pozůstatků po hradech (Arnoltovice, Chábory, Hřebeč–Boršov, Radeč u Hrubé Skály, Skalice u Tábora, Žáravice–Hrada) a skalních hradů (Čertova ruka, Klokočský hrádek). (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem míst, která byste neměli minout.) Aktualizace informací a náhledů fotografií u dalších lokalit.
V katalogu je aktuálně uvedeno 844 objektů, které mají charakter hradu (plus několik desítek na pomezí tvrz/hrad), a přes 600 tvrzí nebo tvrzí přestavěných na zámky – podrobněji přehledy podle charakteru objektu. Počet chybějících míst s existujícími pozůstatky po hradech na našem území je kolem 50.
 
17. 5. 2019: Vytvořena google mapa hradů, tvrzí a zřícenin uvedených v katalogu (aktuálně 1472). Náhledy okolí vloženy i na stránky jednotlivých míst, v souvislosti s tím upraveno rozvržení a grafika stránek v katalogu.
10. 5. 2019: Přidány další specifické výpisy podle charakteru míst: objekty na pomezí hrad/tvrz, komendy, opevněné kostely a kláštery, zříceniny tvrzí. Drobné úpravy grafiky katalogu.
 
8. 5. 2019: Doplněno 37 míst z cest v dubnu 2019 (převážně západní Čechy, Dačicko, střední Čechy), včetně několika dalších terénních pozůstatků po hradech nebo možných hradech (mj. Brdo–Hrádek u Manětína, Červený Hrádek u Dačic, Hrad na Babské skále, Hradiště–Louka, Hradiště nad Javornicí, Milkov–Domaslav, Mítov–Liškův hrad). Doplnění přehledů ohrožených památek podle NPÚ a J. Úlovce (10 nových míst), aktualizace seznamu nejvýše položených hradů a tvrzí u nás a náhledů fotografií v katalogu.
 
Aktuální stav: Kromě hradů (68), hradů přestavěných na zámky (144) a zřícenin hradů (323, chybí nepřístupné Jivno) by měly být už téměř kompletně zastoupeny i zříceniny tvrzí a tvrzí přestavěných na zámky na našem území (celkem 61, v poslední době doplněny Brnky, Lítožnice a Maříž, chybí Velký Valtinov; za upozornění na další objekty budu vděčný). Z celkového počtu známých terénních pozůstatků po hradech (v katalogu dosud 228) chybí odhadem zhruba 60 lokalit.
 
21. 4. 2019: Upraveno členění podle charakteru objektu – přestavěné hrady, které nemají podobu zámku, jsou řazeny jednotně mezi hrady (nově Dobříš–Vargač, Mohelnice, Olomouc, Rokycany), několik míst přesunuto mezi zříceniny hradů (Angerbach, Komošínský hrádek, Landek, Vyšehrad, Zbraslavice), Jeseník mezi tvrze.
17. 4. 2019: Doplněno 29 míst z cest v březnu 2019 (Vysočina, střední Čechy), včetně 15 terénních pozůstatků po hradech nebo tvrzích. Aktualizace informací a náhledů fotografií u většího počtu lokalit v katalogu, doplnění přehledů ohrožených památek podle NPÚ a J. Úlovce.
 
16. 3. 2019: Zpřehledněna navigace po stránkách jednotlivých okresů, v levé části doplněny seznamy okresů po krajích. Oprava některých nepřesných údajů o nadmořské výšce.
10. 3. 2019: Doplněno 46 lokalit z cest v zimě 2018/2019 (jižní Morava, východní, střední a jižní Čechy), včetně některých terénních pozůstatků po hradech. (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem míst, která byste neměli minout.) Aktualizace informací o dalších zhruba 30 místech (současný stav apod.) a náhledů fotografií v katalogu, doplnění přehledů Národních kulturních památek ČR a ohrožených památek podle NPÚ, resp. J. Úlovce.
 
3.–12. 2. 2019: Doplnění galerie dobových vyobrazení – přibližně 1050 pohlednic, fotografií, obrazů a grafik 230 míst (severní Morava a Slezsko, střední Morava, jižní Morava, Vysočina, východní Čechy). Aktuálně jsou dobové obrazy a pohlednice vloženy u 742 objektů v katalogu.
25. 1. 2019: Upravena grafika katalogu, doplnění náhledů dobových obrazů a pohlednic, aktualizace záznamů u několika objektů (stav, přístupnost apod.).
18.–24. 1. 2019: Doplnění galerie dobových vyobrazení – 735 pohlednic 262 míst z publikací Nakladatelství Baron (střední Čechy, jižní Čechy).
 
30. 12. 2018: Doplněna fotogalerie hradů, pevností a zřícenin v Itálii (13 míst z cest v roce 2018), kontrola většiny odkazů na bližší informace u jednotlivých objektů v katalogu.
10. 12. 2018: Doplněna fotogalerie hradů a zřícenin v Rakousku (16 míst z cest v roce 2018) a poznámka k obsahu katalogu II.
3. 12. 2018: Doplněno 10 lokalit z cest v listopadu 2018 (Podkrkonoší, východní Čechy). (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem míst, která byste neměli minout.) Aktualizovány náhledy fotografií v katalogu, další drobné úpravy informací o jednotlivých místech (přístupnost, současný stav apod. – mj. Hradenín, Ostrov u Záp).
 
5. 11. 2018: Doplněno 10 nových míst z cest v říjnu 2018 (jižní, střední a severní Čechy). Aktualizovány náhledy fotografií v katalogu, přehledy ohrožených památek podle publikací J. Úlovce a nejvýše položených hradů a tvrzí v ČR.
20. 10. 2018: Doplněno 20 lokalit z cest v září 2018 (severní Morava a Slezsko, Vysočina). Aktualizovány náhledy fotografií v katalogu, další drobné úpravy informací o jednotlivých místech (přístupnost, současný stav apod.).
9. 9. 2018: Doplněno 15 lokalit z cest v srpnu 2018 (severní Čechy, Táborsko), včetně posledního chybějícího hradu přestavěného na zámek (Český Dub). Aktualizovány náhledy fotografií v katalogu a přehledy ohrožených památek podle NPÚ, resp. J. Úlovce.
Seznamy hradů (64), hradů přestavěných na zámky (148) a zřícenin hradů (318) na našem území by měly být úplné (chybí nepřístupné Jivno a několik objektů označovaných jako hrady i tvrze a později přestavěných, např. Chýnov; ostatní chybějící místa mají charakter terénních pozůstatků, zaniklých hradů, nebo se jedná o tvrze).
 
3. 9. 2018: Propojení položky "Charakter objektu" na stránkách jednotlivých míst s výpisy podle charakteru objektu, související aktualizace záznamů.
20. 8. 2018: Doplnění a aktualizace galerie dobových vyobrazení, propojení většiny obrazů se stránkami jednotlivých objektů v katalogu. Drobné aktualizace záznamů v katalogu.
11. 8. 2018: Doplněno 30 lokalit z cest v červenci a srpnu 2018 (západní Čechy, Vysočina, jižní Morava). Doplnění a aktualizace seznamů Národních kulturních památek, ohrožených památek podle NPÚ, resp. J. Úlovce a nejvýše položených hradů a tvrzí. Aktualizovány náhledy fotografií v katalogu, další drobné úpravy (přístupnost, zařazení podle charakteru objektu apod.).
 
25. 7. 2018: Úprava seznamů podle charakteru objektu – vzhledem k nepřehlednosti způsobené rostoucím počtem objektů byly rozděleny tvrze (224, včetně zřícenin a zaniklých objektů) a tvrze přestavěné na zámky (223, rovněž včetně některých zřícenin zámků), naopak pozůstatky hradů v novodobé zástavbě (12) jsou nově řazeny do přehledu zřícenin hradů (např. Buštěhrad, Myšenec), většina mezi zaniklými hrady. Jde o poslední z větších úprav během července, jejichž cílem bylo alespoň dílčí zpřehlednění a celková aktualizace obsahu i grafiky webu.
23. 7. 2018: Upraveny náhledy na polohu v mapě na stránkách jednotlivých objektů – obsahují malou náhledovou mapku nad podrobnější a pohyblivou turistickou. Další drobné aktualizace katalogu. Vzhledem k větším úpravám v poslední době budu rád za případné informace, co nefunguje (nebo by mělo být z jiných důvodů změněno či opraveno). A teď už zase na cesty, za světlem, do volnosti...
 
18. 7. 2018: Na stránky jednotlivých objektů přidány náhledy na polohu na území ČR (mapka je klikací a směřuje na podrobnou turistickou mapu). Celkově upravena grafika katalogu. Nadále hledám někoho, kdo by byl ochotný pomoci s mobilní verzí webu.
15. 7. 2018: Doplněno 25 lokalit z cest v červnu a červenci 2018 (především západní a jižní Čechy). Aktualizovány náhledy fotografií v katalogu, další drobné úpravy a aktualizace včetně grafiky webu.
8. 7. 2018: Na stránkách jednotlivých objektů doplněny informace, pokud se jedná o Národní kulturní památky ČR nebo objekty ze seznamů ohrožených památek podle NPÚ, resp. publikací J. Úlovce.
 
10. 6. 2018: Doplněno 38 lokalit z cest v květnu 2018 (především střední a jižní Morava). Vytvořen přehled lokalit po krajích, aktualizovány náhledy fotografií v katalogu, další drobné úpravy a aktualizace.
16. 5. 2018: Doplněno 52 lokalit z cest v březnu a dubnu 2018 (především východní, jižní a západní Čechy). Doplnění přehledu ohrožených hradů, tvrzí a zámků podle publikací J. Úlovce a seznamu NPÚ, další drobné aktualizace a opravy (zařazení do okresů).
2. 4. 2018: Aktualizace záznamů v katalogu, drobná úprava grafiky, přechod na zabezpečenou verzi webu (https://).
 
14. 3. 2018: Doplněno 43 lokalit z cest v lednu až březnu 2018 (jižní, střední, severní a východní Čechy, Vysočina) a 5 dříve navštívených opevněných míst, která si zasluhují samostatné heslo (většinou předsunuté bašty – např. Haselburg, Bílá věž). Větší aktualizace fotografií v katalogu a starších záznamů, doplnění přehledu ohrožených hradů, tvrzí a zámků podle publikací J. Úlovce a seznamu NPÚ.
2.–11. 2. 2018: Rozšíření a související úpravy galerie dobových vyobrazení (aktuálně jsou vložena u 460 objektů v katalogu, samostatnou galerii má 37 autorů). Oprava některých chyb v identifikaci objektů nebo autorství rytin/předloh, odstranění duplicit, úprava na přibližně chronologické řazení dobových vyobrazení na stránkách jednotlivých objektů.
20. 1. 2018: Doplněna fotogalerie hradů a zřícenin v Itálii a San Marinu (9 míst z cesty v prosinci 2017).
14. 1. 2018: Drobné aktualizace katalogu, upřesnění zařazení několika míst podle charakteru objektu.
 
14. 12. 2017: Doplněno 10 lokalit z cest v listopadu a prosinci 2017 (Vysočina), aktualizace fotografií v katalogu. (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem hradů, které byste neměli minout.)
4. 12. 2017: Doplnění informace o okresu do abecedního seznamu lokalit, oprava zařazení některých objektů do okresů Beroun a Příbram, doplnění seznamu německých jmen hradů, úprava grafiky webu.
26. 11.–1. 12. 2017: Aktualizace zhruba 300 záznamů v katalogu, zejména dříve v minulosti navštívených objektů, doplnění nadmořských výšek a odkazů na literaturu, aktualizace přístupnosti, drobné typografické úpravy.
20. 11. 2017: Doplněno 12 lokalit z cest v listopadu 2017 (východní a střední Čechy, Vysočina). Drobné aktualizace katalogu, doplnění odkazů na literaturu, přesun několika objektů na pomezí hradu a tvrze v zařazení podle charakteru objektu.
16. 11. 2017: Přidán přehled ohrožených hradů, tvrzí a zámků v Čechách podle publikací J. Úlovce.
 
31. 10. 2017: Doplněno 30 lokalit z cest na podzim 2017 (především západní, jižní a střední Čechy). Další drobné aktualizace obsahu a grafiky katalogu, doplnění fotogalerie a dobových vyobrazení (aktuálně jsou vložena u 414 objektů v katalogu).
29. 10. 2017: Aktualizace seznamů ohrožených nemovitých památek NPÚ a Národních kulturních památek ČR zařazených v katalogu.
18. 9. 2017: Doplněna fotogalerie hradů a zřícenin v Itálii a ve Švýcarsku (31 objektů z cest v letech 2001–2017).
12. 9. 2017: Doplněno 10 lokalit z cest na přelomu srpna a září 2017 (střední a jižní Čechy). Drobné aktualizace informací u dalších objektů, doplnění fotogalerie a dobových vyobrazení.
 
16. 8. 2017: Přidán seznam ohrožených nemovitých památek NPÚ zařazených v katalogu.
14. 8. 2017: Doplněno 44 lokalit z cest v červenci a srpnu 2017 (Morava a Slezsko, východní Čechy), včetně posledních chybějících hradů přestavěných na zámky (Krnov, Velké Heraltice). Drobné úpravy grafiky webu a aktualizace informací, doplnění fotogalerie.
Seznamy hradů (64), hradů přestavěných na zámky (140) a zřícenin hradů (315) na našem území by měly být téměř úplné (v případě hradů chybí některé objekty označované za klášterní hrady, ze zřícenin nepřístupné Jivno a Smilův hrad, ostatní zatím nenavštívené lokality mají charakter terénních pozůstatků; za případné upozornění na další místa budu každopádně vděčný).
Do budoucna budou přibývat především tvrze a v době vegetačního klidu lokality, z nichž se zachovaly reliéfní pozůstatky.
 
14. 7. 2017: Doplněno 20 lokalit z cest v červnu a červenci 2017 (jižní, západní a střední Čechy), další drobné aktualizace, doplnění fotogalerie.
10. 7. 2017: Doplněn seznam Národních kulturních památek ČR zařazených v katalogu.
23. 6. 2017: Doplněno 36 lokalit z cest v červnu 2017 (různé oblasti Čech, jižní Morava), včetně několika hradů přestavěných na zámky (Bezdružice, Bor, Chyše, Planá, Poběžovice–Ronšperk, Zelená Hora) a poslední zříceniny hradu přestavěného na zámek (Prostiboř).
Další drobné aktualizace katalogu (přístupnost apod.), doplnění fotogalerie a odkazů na dobová vyobrazení (aktuálně jsou vložena u 384 objektů v katalogu).
V seznamu hradů přestavěných na zámky (136) chybí poslední objekty (Krnov, Velké Heraltice).
 
2. 6. 2017: Doplněno 14 lokalit z cest v květnu 2017 (jižní a střední Čechy), včetně tří hradů přestavěných na zámky (Koloděje, Stráž nad Nežárkou, Třeboň). Další drobné aktualizace katalogu (přístupnost apod.), doplnění fotogalerie.
5. 5. 2017: Provedena revize GPS všech objektů v katalogu, údaje (včetně přesných poloh v mapě) aktualizovány zhruba u 90 lokalit. Doplněna fotogalerie hradů a zřícenin v Rakousku (45 objektů z cest v letech 2005–2017).
17. 4. 2017: Doplněno 34 lokalit z cest na jaře 2017 (mj. západní, severní a východní Čechy, Vysočina a jižní Morava), včetně tří dosud chybějících zřícenin hradů (Čepička, Sviňomazský hrádek, Vlčinec) a několika hradů přestavěných na zámky.
Další drobné aktualizace katalogu (mj. přístupnost, GPS), větší doplnění fotogalerie.
 
31. 3. 2017: Aktualizováno zařazení míst do okresů Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Praha-východ a Kolín.
3. 3. 2017: Doplněno 20 lokalit z cest v zimě 2017 (západní, severní a střední Čechy), včetně pravděpodobně posledního dosud chybějícího objektu na území ČR, který si zachoval charakter hradu (Cheb), a dvou zřícenin hradů přestavěných na zámky (Hartenberk, Hazlov).
Úprava grafiky webu, další drobné aktualizace katalogu (přístupnost apod.), doplnění fotogalerie a galerie dobových obrazů.
12. 2. 2017: Upraveny přehledy podle charakteru objektu a dochovaných pozůstatků, výpis hradů doplněn o přestavěné hrady, které si zachovaly zčásti středověký nebo pevnostní charakter.
4. 2. 2017: Doplněno 7 lokalit z cest v zimě 2017 (Benešovsko, Mladoboleslavsko, Českolipsko). (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem hradů, které byste neměli minout.) Další drobné aktualizace katalogu, doplnění fotogalerie.
 
17. 12. 2016: Drobné aktualizace katalogu, oprava zařazení hradů Pernštejn, Víckov a Žďárec do okresu Brno-venkov (nesprávně uveden Žďár nad Sázavou).
16. 10. 2016: Doplněn seznam německých jmen hradů na našem území.
30. 9. 2016: Doplněno 30 lokalit z cest v září 2016 (střední Čechy, východní Čechy, střední a severní Morava). Další drobné aktualizace katalogu, doplnění fotogalerie.
30. 9. 2016: Doplněna a upravena galerie kreseb Jana Heřmana. Dobová vyobrazení jsou aktuálně vložena u 343 objektů v katalogu, kresby Jana Heřmana u 367 lokalit (dalších přibližně 100 objektů zatím není v katalogu).
12. 9. 2016: Drobné aktualizace katalogu, oprava informace o nejvýše položeném hradu na Moravě (Rabštejn u Rýmařova, původně mylně uvedeno Skalný v Hostýnských vrších).
26. 8. 2016: Doplněno 25 lokalit z cest v létě 2016 (hlavně jihozápadní Čechy, jižní Morava, střední Čechy) a 4 dříve navštívená místa (mj. Jaroměřice nad Rokytnou, Třešť), která v sobě rovněž obsahují starší tvrze. Další drobné aktualizace katalogu, doplnění fotogalerie.
 
24. 7. 2016: Větší úpravy struktury katalogu a záznamů v něm: 1) výpis blízkých míst (max. 30) je automaticky generován z GPS souřadnic a nově je doplněn i na stránky s fotografiemi příslušného objektu;
2) výpis objektů v okresech je uveden s náhledy fotografií;
3) v levé části stránek jednotlivých lokalit je seznam pro daný okres místo dlouhého (už nepřehledného) výpisu objektů se stejným počátečním písmenem;
4) abecední výpis objektů je přenesen pod jednotlivá písmena abecedy;
5) přehled přidaných objektů je nově pouze na stránce se seznamem hradů, které byste neměli minout.
V rámci úprav a kontroly záznamů byly opraveny některé dílčí chyby (např. v GPS – Chudý hrádek–Poustka, Příběničky), nicméně je pravděpodobné, že ne vše se mi podařilo překlopit do nové verze webu optimálně. Velmi tedy prosím o upozornění na chyby technické i věcné nebo podněty k dalšímu zpřehlednění – p.fabian@seznam.cz.
 
15. 7. 2016: Doplněno 34 lokalit z cest začátkem léta 2016 (jižní, střední a severní Morava, Slezsko, střední Čechy), včetně některých významných zámků vzniklých přestavbami středověkých sídel (např. Kroměříž, Přerov, Nový Jičín, Fulnek, Frýdek, Slezská Ostrava, Strážnice, Veselí nad Moravou). Další drobné aktualizace katalogu, doplnění fotogalerie.
1. 6. 2016: Doplněno 14 lokalit (především tvrzí) z cest v květnu 2016 (jižní Čechy, Příbramsko) a dva dříve navštívené objekty (Kamýk–letohrádek, Úsilov). (Přehled nejnověji přidaných objektů je vždy v levé části stránky se seznamem hradů, které byste neměli minout.) Další drobné aktualizace katalogu, doplnění fotogalerie.
17. 5. 2016: Doplněno 16 lokalit z cest na jaře 2016 (jižní Morava, střední Čechy, Český ráj). Drobné aktualizace katalogu, doplnění fotogalerie.
15. 4. 2016: Doplněno 38 lokalit z cest na jaře 2016 (hlavně západní Čechy – mj. Valeč, Křečov, Freudenstein –, Vysočina, jižní a střední Morava – mj. Náměšť na Hané, Plumlov, Vícov). Další drobné aktualizace katalogu. Přehled objektů na našem území, které mají charakter zříceniny hradu, by už měl být téměř úplný (chybí několik posledních míst).
14. 3. 2016: Doplněna a upravena galerie kreseb Jana Heřmana. Dobová vyobrazení jsou aktuálně vložena u 288 objektů v katalogu, kresby Jana Heřmana u 327 lokalit (dalších přibližně 120 objektů zatím není v katalogu).
5. 3. 2016: U 84 hradů v katalogu doplněny odkazy na razítka na razitkuj.cz.
2. 3. 2016: Doplněny výpisy z katalogu (s náhledy fotografií) podle charakteru objektu a dochovaných pozůstatků.
29. 2. 2016: Doplněno 17 lokalit z cest v zimě 2015/16 (střední a severozápadní Čechy, Vysočina). Další drobné aktualizace katalogu včetně informací o přístupnosti některých objektů a odkazů na mapy.
31. 1. 2016: Drobné aktualizace katalogu, u několika lokalit doplněny nebo opraveny informace o přístupu (mj. Dub, Víckov, Žďárec, Ketkovický hrad).


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

LITERATURA: Durdík T.: Encyklopedie českých hradů (1995)
Plaček M.: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (1996)
Durdík T.: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů (1999, 2000, 2009)
Plaček M.: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí (2001, 2007)
Svoboda L. a kol.: Encyklopedie českých tvrzí I. (A–J) (1998)
Svoboda L. a kol.: Encyklopedie českých tvrzí II. (K–R) (2000)
Úlovec J. a kol.: Encyklopedie českých tvrzí III. (S–Ž) (2005)
Vlček P.: Encyklopedie českých zámků (1994)
Vlček P.: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků (1999, 2001)
Úlovec J.: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech I. (A–M) (2003)
Úlovec J.: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech II. (N–Ž) (2005)
Durdík T.: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů: Dodatky (2002)
Durdík T.: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů: Dodatky 2 (2005)
Durdík T.: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů: Dodatky 3 (2008)
Durdík T.: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů: Dodatky 4 (2011)
Plaček M.: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí: Dodatky (2007)
Fišera Z.: Skalní hrady zemí Koruny české (2004)
Sedláček A.: Hrady, zámky a tvrze Království českého (1880–1927)
Peša V.: České hrady. Severní, východní a střední Čechy, Českosaské Švýcarsko, Kladsko (2002)
http://www.hrady.cz, http://www.stredovek.com, http://hrady.dejiny.cz, https://cs.wikipedia.org a další zdrojePetr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2019
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist