hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Třebíč
Budišov
Budkov
Čalonice
Holoubek – Plešický hrad
Jaroměřice nad Rokytnou
Jasenice
Jemnice
Jinošov
Kokštejn – Kopfštejn, Wilsonova skála
Kozlov u Dalešic
Kralice
Kraví Hora
Lamberk
Mstěnice
Náměšť nad Oslavou
Nárameč
Oponešice
Police
Pyšel
Rabštejn u Dukovan
Sádek – Ungersberg
Sedlecký hrad – Nový hrad
Senorady
Střeliště
Štěměchy
Třebíč
Třebíč – Hrádek
Zňátky
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Hasištejn
Google

(zadávejte bez diakritiky)
Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Mstěnice

Okres: Třebíč
Charakter objektu: terénní pozůstatky po hradu, zřícenina tvrze
GPS: N 49° 04' 58.3" E 16° 04' 22.8"  [Poloha v mapě]

***+ Soubor zříceniny tvrze, zaniklé vsi, pozůstatků hrádku a dvou dalších drobnějších fortifikací v údolí Račického potoka a Rouchovanky, nedaleko Hrotovic na Třebíčsku.
Převážně reliéfní pozůstatky nevelkého hrádku (val, příkopy, část základového zdiva v předhradí), který byl nejstarším objektem, se nacházejí na nízké ostrožně severně od tvrze. Vznikl snad okolo pol. 13. stol., písemně není doložen. Archeologické nálezy datují život na hrádku jen do 13. stol.
Na druhém břehu říčky leží opuštěná středověká vesnice s tvrzí; tvrz, o níž je nejstarší známá zmínka z r. 1353, se stala nástupcem hradu, zanikla r. 1468 za uherských válek při vpádu Matyáše Korvína. R. 1490 se připomíná jako pustá. V sídlištním komplexu probíhal dlouhodobý rozsáhlý archeologický výzkum, zbytky tvrze jsou dnes zakonzervovány.
Aktualizace 2014/5: Při druhé návštěvě (březen 2014) jsem u sebe neměl poznámky o přesné poloze hradu vůči tvrzi a zaniklé vsi. Vydal jsem se ho proto hledat na ostrožnu, která se nachází jižně od tvrze hned nad Račickým potokem. Dobře dochované reliéfní pozůstatky opevněné lokality jsem skutečně na západním konci hřebene našel (kolem místa prochází lesní cesta) – dvojitý příkop, val, stopy po zástavbě v prostoru jádra. V paměti jsem ale měl jinou podobu místa z předchozí návštěvy (1998) a od tvrze je navíc směrem k severu pod vzdálenější nevysokou ostrožnou vidět v dálce bílá cedule – měl jsem proto podezření, že jsem našel druhé opevněné sídlo u Mstěnic a že hrad, kde jsem byl v r. 1998, se nachází na opačné straně od tvrze (severně). Opravdu se jednalo o informační tabuli pod hradem, jehož pozůstatky leží na ostrožně nad ní (dochovaly se i zbytky zdiva v předhradí).
Ve skutečnosti se tedy u dobře známé středověké vsi s tvrzí nacházejí pozůstatky více opevněných lokalit, kromě staršího hrádku se jedná o dvě předsunuté fortifikace v blízkosti tvrze (kromě výše uvedené leží ještě jedna zhruba 200 m JV od tvrze – podrobněji viz M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí), což ze Mstěnic činí zcela unikátní památku. I vzhledem k několik desítek let trvajícímu archeologickému průzkumu a blízkosti "silného partnera" (ČEZ – JE Dukovany), který sponzoroval umístění několika informačních tabulí v blízkosti tvrze, je překvapivé, že o hrádku ani dalších fortifikacích nad tvrzí zde není zmínka.

Přístup: po zelené turistické cestě k tvrzi a zaniklé vsi, k pozůstatkům hradu byla před mnoha lety plánována naučná stezka (zřejmě nerealizovaná)
Aktualizace 2014/5, upřesnění 2018/3: Poměrně překvapivě u zaniklé vsi a tvrze není ŽÁDNÁ zmínka o existenci hradu ani dalších opevněných lokalit v blízkosti; místo označované jako hrad leží vzdušnou čarou cca 500 m severně (prochází pod ním cesta na rozhraní lesa a pole), výše popsaná předsunutá fortifikace na ostrožně hned nad tvrzí cca 150 m k JJZ (Račický potok jsem překračoval JV od tvrze).
Mapa: KČT 80 – Třebíčsko
Vstup: volný
Literatura: Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 1998, 2014
Blízká místa: Rabštejn u Dukovan (6.1 km), Čalonice (6.4 km), Kokštejn (8.9 km), Holoubek (10.1 km), Kozlov (10.4 km), Lamberk (11.5 km), Sedlecký hrad–Nový hrad (11.7 km), Jevišovice–Starý hrad (11.8 km), Jevišovice–Starý zámek (11.9 km), Templštejn (12.8 km), Kraví Hora (13.0 km), Senorady (13.1 km), Jaroměřice nad Rokytnou (13.2 km), Zňátky (13.4 km), Bukovina (13.7 km), Ketkovický hrad–Levnov (13.7 km), Boskovštejn (15.4 km), Náměšť nad Oslavou (15.4 km), Kralice (16.1 km), Horní Dunajovice (16.1 km), Lapikus (16.3 km), Moravský Krumlov (17.5 km), Pyšel (18.7 km), Jinošov (18.8 km), Žerotice (18.8 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Dobové obrazy] * [Fotogalerie] * [Katalog objektů]

Mstěnice

Mstěnice – fotografie

Mstěnice – retro kresby

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, 2000–2018
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist