hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Praha
Ctěnice
Děvín – Dívčí Hrady
Dolní Počernice
Dubeč
Hrad v Královské oboře
Chodovská tvrz
Chvaly
Koloděje
Královice
Kunratice
Lítožnice
Nový hrad u Kunratic
Pražský hrad – Hradčany
Vyšehrad
Zbraslav
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

(zadávejte bez diakritiky)

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Lítožnice (250 m n.m.)

Okres: Praha 10
Charakter objektu: zřícenina tvrze
GPS: N 50° 04' 20.7" E 14° 36' 32.6"  [Poloha v mapě]

*+ Malé zbytky zdiva tvrze na nevýrazném pahorku mezi Běchovicemi a Dubčí. Dnes zaniklá ves Litožnice zřejmě existovala už v 1. pol. 12. stol., jak dokládají archeologické nálezy, nejstarší písemná zpráva pochází z r. 1351. Existence tvrze je výslovně doložena až po r. 1412, r. 1506 se uvádí jako pustá a následně byla opuštěna i ves s kostelem.
Vzhledem k blízkosti potoka a problému se spodní vodou byla tvrz založena poměrně nezvyklým způsobem; budova byla zvenčí zahrnuta až po úroveň 1. patra zemí a kameny a její přízemí s trámovým stropem poté sloužilo jako sklep. Na rovině postavená tvrz tak budila dojem, že stojí na kopečku chráněném vnějším valem a příkopem, do kterého byla zřejmě přiváděna voda přímo z potoka.
V blízkosti tvrziště (hustě zarostlého téměř neprostupným křovím) probíhaly i v době návštěvy (březen 2019) intenzivní práce související s rekultivací rybníků a do budoucna lze očekávat další rozsáhlou stavební činnost, která vzhled okolí zcela změní (tvrziště i Lítožnické rybníky by měly být sevřeny mezi plánovanou východní část Pražského okruhu a obchvat Běchovic – silnice I/12).

Přístup: od silnice mezi Běchovicemi a Dubčí cestou k východu, u rybníků se stočit směrem k severu, tvrziště se nachází na zdálky viditelném mírně vyvýšeném místě; pozor: vzhledem k probíhající revitalizaci Lítožnických rybníků (od r. 2016) vedou cesty jinak, než je kresleno na mapy.cz, a okolí tvrziště je značně poznamenáno zemními pracemi a pohybem těžké techniky
Vstup: volný, lokalita je ale hustě zarostlá křovím a místy zcela neprostupná i v době vegetačního klidu
Literatura:
          Svoboda L. a kol. (2000): Encyklopedie českých tvrzí II. (K–R), Argo, Praha

Blízká místa: Dubeč (1.4 km), Koloděje (2.3 km), Dolní Počernice (2.7 km), Královice (4.2 km), Chvaly (4.4 km), Květnice (5.5 km), Hrad u Úval–Skara (7.6 km), Průhonice (8.8 km), Chodovská tvrz (8.9 km), Jenštejn (9.0 km), Ctěnice (9.1 km), Škvorec (9.4 km), Říčany (9.5 km), Ostrov u Záp (11.1 km), Kunratice (11.3 km), Nový hrad u Kunratic (11.4 km), Tuklaty (11.4 km), Vyšehořovice (12.8 km), Toušeň (13.2 km), Brandýs nad Labem (13.4 km), Vyšehrad (13.8 km), Hrad v Královské oboře (14.4 km), Čelákovice (14.5 km), Pražský hrad (15.0 km), Děvín (15.1 km), Šember (15.3 km), Zdiby (15.3 km), Lažany (15.5 km), Dolní Břežany (16.3 km), Týnice (16.9 km)

Lítožnice

Lítožnice – fotografie

Ubytování v okolí

Rok návštěvy: 2019

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2019
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist