hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Mělník
Harasov – Krvomlejn
Chvatěruby
Jevín
Klemperka
Kokořín
Kokořín – Staráky
Kostelec nad Labem
Liběchov
Lobkovice
Mělník
Nedamy
Nelahozeves
Obříství
Starý zámek u Vidimi
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Kokořín – Staráky (300 m n.m.)

Okres: Mělník
Charakter objektu: pozůstatky po skalním hradu
GPS: N 50° 25' 48.8" E 14° 34' 18.0"  [Poloha v mapě]

**+ Pozůstatky patrně po malém skalním hrádku v zámeckém parku u zámku Kokořín. V historických pramenech není zmiňován, podle nalezeného keramického střepu ho lze datovat do 14. stol. Mohlo se jednat o původní sídlo majitelů panství před stavbou nového hradu Kokořína, ale otázka, zda se v případě Staráků skutečně jednalo o hrad, není dosud zcela zodpovězena. Není také jasné, zda na plošině nad skalním blokem stál ve středověku opevněný objekt, nebo zda se zde jedná o reliéf novověké stavby (altánu). Skalní pozůstatky prošly romantickou úpravou při založení zámeckého parku, kdy byl upraven i terén v okolí. Dochovaly se ve skále vytesané světničky, chodby se schodištěm a příkop.
K. H. Mácha sem umístil část děje románu Cikáni.

Přístup: od zámku v obci Kokořín po silnici k SV (směrem k hradu Kokořín), před posledními domy po pravé straně odbočit doprava lesní cestou a asi po 150 metrech doprava vyšlapanou pěšinou přes údolí k lokalitě (vlastní hrad je dnes ale nepřístupný)
Aktualizace 2017/5: výše uvedená pěšina je v současnosti (2017) zarostlá a špatně identifikovatelná, mnohem jednodušší přístup je od zámku v Kokoříně: obejít s ním související hospodářské budovy zprava (prochází zde zelená značka), hned za nimi odbočit doleva a vyšlapanou pěšinou (před vstupem do lesa rovněž zarostlou) pokračovat až k lokalitě stále zhruba k SV (pěšina prochází mj. stromořadím v bývalém zámeckém parku, které je vyznačeno i na mapy.cz)
Vstup: pro veřejnost uzavřeno
Aktualizace 2017/5: není známo – palisáda v horní části je po pádu mohutného buku rozlomená (stav v květnu 2017), informace o tom, že by se jednalo o soukromý objekt se zákazem vstupu zde není, většina skalních místností je nicméně uzavřena
Literatura:
          Durdík T. (2000): Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha
          Fišera Z. (2004): Skalní hrady zemí Koruny české, Libri, Praha (pod heslem Staráky)

Blízká místa: Kokořín (1.2 km), Klemperka (1.5 km), Nedamy (1.9 km), Harasov–Krvomlejn (2.1 km), Starý zámek u Vidimi (5.9 km), Zkamenělý zámek–Hrad u Konrádova (6.5 km), Houska (7.7 km), Hrad u Kluku (9.0 km), Liběchov (9.3 km), Pustý zámek–Zakšín (10.5 km), Brocno (10.5 km), Mělník (11.3 km), Chcebuz (12.1 km), Zadní hrádek u Skalska (13.8 km), Starý Berštejn (14.1 km), Košátky (14.2 km), Čap (15.4 km), Malý Bezděz (15.8 km), Doksy (16.0 km), Bezděz (16.0 km), Obříství (16.2 km), Syslov (16.2 km), Vřísek–Drchlava (17.0 km), Myšlín (17.6 km), Velké Horky (18.1 km), Chudý hrádek–Poustka (18.2 km), Bělá pod Bezdězem (18.5 km), Jevín (19.3 km), Malkov (19.4 km), Loubí (19.5 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Kokořín – Staráky
Kokořín–Staráky – fotografie


Kokořín–Staráky – dobové obrazy a pohlednice

Rok návštěvy: 2012, 2017

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2021
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist