hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Ostrava-město
Klimkovice
Landek
Slezská Ostrava
Stará Ves nad Ondřejnicí
Velká Polom – Milotičky
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Google

(zadávejte bez diakritiky)

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Slezská Ostrava – Slezskoostravský hrad

Okres: Ostrava-město
Charakter objektu: přestavěný hrad
GPS: N 49° 49' 48.7" E 18° 17' 57.8"  [Poloha v mapě]

**** Zcela přestavěný hrad nad soutokem Lučiny a Ostravice ve slezské části Ostravy. Původní středověký hrad se nacházel v místě, označovaném dnes jako "hradní pevnost", současné nádvoří a stavby kolem něj odpovídaly předhradí. Založen byl ve 13. stol., ze středověké podoby se dochovalo základní půdorysné rozložení obvodu hradu, část hradby a zdí věžovitého objektu. Před polovinou 16. stol. proběhla přestavba na renesanční zámek, který si ale zachoval a dále posílil opevnění. Za 30-leté války však utrpěl těžké škody a už nikdy se nevrátil do honosné podoby ze 16. stol.
V 18. stol. byl jen provizorně udržován, r. 1804 je zmiňován jako téměř pustý. V 19. stol. zde vznikl pivovar, zápis v katastru r. 1843 uvádí, že starý zámek se podobá spíše zřícenině, část objektů se zřítila r. 1844. V důsledku poddolování se objekt postupně propadal (do období první republiky poklesl zhruba o 10 m) a kvůli nestejné míře poddolování se ve zdivu a klenbách začaly objevovat výrazné trhliny. Destrukce pokračovala i za 2. světové války, kdy byly silně narušeny zbývající části zámku v důsledku dopadu bomb v jeho těsném sousedství při náletu v listopadu 1944, i po ní, kdy bylo zdivo rozebíráno za účelem získání stavebního materiálu a některé části byly demolovány. Zkázu téměř dovršila diletantská "záchrana" a přestavba areálu v 80. letech 20. stol. Velmi podrobně o dějinách hradu včetně těch novodobých píše Jan P. Štěpánek na hrady.cz.
V roce 2004 převzala objekt do své správy společnost Ostravské výstavy a.s. a po postupně realizovaných úpravách a rekonstrukcích se Slezskoostravský hrad stal významným kulturně-společenským centrem.

Přístup: ve městě
Vstup: v návštěvních hodinách, info na http://www.slezskoostravskyhrad.cz (návštěvu doporučuju plánovat mimo hlavní turistické termíny a akce, ideálně ve všední den hned po 9 hod, kdy je hrad liduprázdný)
Literatura: Plaček M. (1996): Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 2016
Blízká místa: Landek (4.6 km), Klimkovice (13.1 km), Stará Ves nad Ondřejnicí (13.9 km), Velká Polom (15.0 km), Frýdek (16.4 km), Štandl (17.2 km), Bravantice (17.6 km), Studénka (19.8 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Dobové obrazy] * [Fotogalerie]

Slezská Ostrava

Slezská Ostrava – fotografie

Slezská Ostrava – dobové obrazy

Slezská Ostrava – retro kresby

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2018
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist