hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Bruntál
Brantice
Bruntál
Burkvíz – Luginsland
Cvilín – Šelenburk
Dívčí Hrad – Maidelberg
Drachenburk – Drakov
Freudenštejn
Fulštejn
Fürstenwalde
Heřmanovice – kaple
Hošťálkovy
Hutov (Pastviny) – kaple
Janovice u Rýmařova
Krnov
Linhartovy
Moravský Beroun
Quinburg – Sokolí
Rabenštejn
Rešov
Rýmařov – Hrádek
Skrbovice – kostel
Slezská Harta – kaple
Slezské Pavlovice
Slezské Rudoltice
Sovinec
Strálek – Štrálek
Šternek
Veisenštejn – Pustý zámek
Waldhausen – Huzová, Mutkov
Zátor
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Quinburg – Sokolí (950 m n.m.)

Okres: Bruntál
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 50° 09' 59.8" E 17° 19' 46.3"  [Poloha v mapě]

****+ Nejvýše položený hrad na Moravě a ve Slezsku, v téměř nepřístupné odlehlé poloze na svahu Medvědího vrchu, nad Sokolími skalami. Nadmořská výška odhadnuta podle konfigurace terénu i podle blízkého Suchého vrchu (941 m n.m.), na který je z Quinburgu výhled (stav v r. 1999; při návštěvě v r. 2015 byl už výhled na Suchý vrch zarostlý stromy). Většina map zakresluje hrad níž (800-900 m n.m.), než se nachází ve skutečnosti (i dnes je na mapy.cz zanesen v nepřesné poloze, stav v r. 2015).
Hrad, založený zřejmě na přelomu 13. a 14. stol., plnil funkci strážního a pozorovacího bodu. Kvůli extrémní poloze nemohl být dlouhodobě obýván a už ve 14. stol. byl opuštěn. Dochovaly se skromné zbytky zdiva.
Mimořádně pěkná pamětní deska (původní byla odcizena na podzim 2015, nová umístěna v květnu 2016, viz Aktualizace 2016/5 níže) připomíná tragickou smrt Johna Lennona. Pátrání po jejím původu bylo úspěšné (Aktualizace 2016/7).
Při návštěvě v červenci 2015 jsem si znovu uvědomil, jaké jsem měl štěstí, že jsem hrad mohl poprvé hledat už před lety (v r. 1999), kdy jsem neměl k dispozici ani popis cesty, ani mapu s přesnou polohou místa, a že podobné dobrodružství (a euforii z nalezení místa) už lze jen těžko zopakovat; a také jak obtížné je představit si důvody, které vedly stavebníka k založení hradu v tak extrémně odlehlé poloze.
Aktualizace 2016/2: Na podzim 2015 (někdy mezi zářím a listopadem) došlo k těžko uvěřitelnému vandalismu, kdy pamětní desku Johna Lennona někdo utrhl a odnesl. Na co nejvěrnější kopii původní plastiky pracuje Max Jarosch pod dohledem absolventa AVU Viktora Svatoše, aby pamětní deska, která k místu neodmyslitelně patří, mohla být co nejdříve obnovena. Quinburg v současné době patří církvi, která s jejím umístěním na hrad souhlasí. (podle informací od Maxe Jarosche)
Aktualizace 2016/5: Nová pamětní deska Johna Lennona od Maxe Jarosche byla 21. 5. 2016 umístěna na hradní skálu. Slavnostní "odhalení" za účasti autora proběhne v létě. Podle dostupných informací byla původní (odcizená) plaketa umístěna na Quinburg krátce po r. 1982, nejpozději v r. 1985. (podle informací od Maxe Jarosche a Tomáše Suneghy)
Aktualizace 2016/7: Původní Lennonova deska byla vsazena do skály v prosinci 1987 – dali ji tam Jiří Rymar z Bohumína a Zdeněk Kopka, Jarda Glac a Petr Neborák, všichni z Rychvaldu. Podobu desky vymodeloval výtvarník Petr Rokosz z Bohumína a odlít ji nechal Zdeněk Kopka z Rychvaldu. (Antonín Zgažar)

Přístup: poměrně obtížný, nejlépe od opuštěné samoty Drakov po asfaltové (později šotolinové) lesní cestě přibližně JZ směrem až k posedu, poté vzhůru doprava prudkým stoupáním skalnatým terénem
Aktualizace 2014/2: Alternativní, méně náročná cesta: při příchodu či příjezdu na parkoviště (u hájenky Drakov) vede jedna cesta vlevo podél říčky Černá Opava a jedna vpravo podél té samé říčky. Oběma odbočkami vede červená turistická značka. Téměř uprostřed parkoviště vede třetí asfaltová cesta (pozor, zákaz vjezdu). Po ní se jde tak dlouho, až se dojde k lesnímu potoku. Tam vede jedna cesta dolů po proudu a jedna nahoru proti proudu (pořád asfalt), po níž se jde tak dlouho, než se dojde k poměrně velkému téměř novému betonovému můstku s čerstvě natřeným červenobílým zábradlím (stav v říjnu 2013). Po něm přejdeme potok a pokračujeme vzhůru po šotolině tak dlouho, než po levé straně mineme nejdřív jeden a vzápětí (asi po 50 m) druhý VELKÝ lesní průsek. Zdůrazňuji, průseky PO LEVÉ STRANĚ, protože trochu dříve je průsek oboustranný. No a za tím druhým průsekem, asi po 100 krocích, se vydáme prudce vzhůru, dojdeme k velkým skalám, které jsou OPLOCENÉ a mají cedulky se zákazem vstupu. Kolem plotu ještě vystoupáme a dojdeme na Quinburg. Méně zdatným doporučuji jít za druhým průsekem ještě asi 200 m, kde narazí vpravo na širokou lesní cestu s kolejemi po lesních traktorech. Tam není výstup vůbec prudký. Popis vypadá složitě, ale při pohledu na ortofotomapu je cesta jasná. (Dušan Dohňanský)
Aktualizace 2015/7: Při návštěvě v červenci 2015 jsem šel podle výše uvedeného výborného popisu od Dušana Dohňanského, který doplňuji – za druhým průsekem po levé straně doporučuji pokračovat dál po šotolinové cestě zhruba 250 m, poté odbočit zmíněnou lesní cestou doprava, po 150 m za levotočivým ohybem této cesty vede doprava dobře viditelná (stav v létě) vyšlapaná pěšina až k hradu. Dobrý popis možností přístupu uveřejnil také Jan Laurýn na hrady.cz (popisovaná lesní cesta od první křižovatky 1,5 km od Drakova ale nebyla z druhého břehu potoka patrná). Jinak asi 200 m před mostem s červenobíle natřeným zábradlím lze z asfaltky sejít širokou lesní cestou doleva a cestu si tak o málo zkrátit. Zde je také na stromě nakreslena ikona zříceniny hradu (v černé barvě) a směrová šipka; několik (černých) turistických značek se objevuje i výše po cestě (podle informace od Forest Punk Commando z února 2018 vedou až k hradu).
Mapa: KČT 55 – Hrubý Jeseník
Vstup: volný
Literatura:
          Plaček M. (1996): Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha
          Fišera Z. (2004): Skalní hrady zemí Koruny české, Libri, Praha
          Kouřil P., Prix D., Wihoda M. (2000): Hrady českého Slezska, ARÚB AV ČR, Brno

Blízká místa: Drachenburk (2.6 km), Rabenštejn (2.7 km), Veisenštejn–Pustý zámek (2.9 km), Heřmanovice–kaple (3.4 km), Koberštejn (4.2 km), Fürstenwalde (5.0 km), Horní Údolí–kaple (6.2 km), Edelštejn (8.5 km), Freudenštejn (10.2 km), Adolfovice (10.4 km), Jeseník (11.2 km), Leuchtenštejn (12.5 km), Burkvíz (17.0 km), Skrbovice–kostel (17.0 km), Kaltenštejn (19.1 km), Hošťálkovy (20.0 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Quinburg
Quinburg – fotografie


Quinburg – retro kresby

Rok návštěvy: 1999, 2015

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2021
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist