hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Žďár n/Sázavou
Aueršperk
Blažkov
Bobrová – Valy
Dalečín
Dolní Heřmanice – Templštejn
Dolní Rožínka
Dub – Tasov
Kněževes
Kozlov – Hradisko – dolní sídlo
Kozlov – Hradisko – horní sídlo
Křižanov
Lísek – Bukov
Mitrov
Moravec
Mostiště – Mostice
Nové Město na Moravě
Osová
Pyšolec
Radešín
Rohy
Rožná – Hradisko
Rudolec
Stránecká Zhoř
Štarkov – Skály, Stařechovice
Tasov – Hrádek
Velká Bíteš – opevněný kostel
Velké Meziříčí
Zkamenělý zámek – Starý Karlštejn
Zubštejn – Kámen, Lapis
Žďár nad Sázavou
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Lísek – Bukov (515 m n.m.)

Okres: Žďár nad Sázavou
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 49° 26' 36.6" E 16° 13' 58.9"  [Poloha v mapě]

**** Zřícenina jednoho z nejranějších šlechtických hradů (keramický materiál svědčí o vzniku před pol. 13. stol.) poblíž Rožné. Torzo válcové věže má průměr téměř 10 metrů a úzkou vnitřní dutinu; zajímavostí je instalace teplovzdušného vytápění místností v patře paláce. Hrad byl opuštěn zřejmě už na poč. 14. stol. z neznámých důvodů, v sídelní funkci ho nahradily Mitrov a Víckov. Při archeologickém výzkumu r. 1982 bylo nalezeno mj. 6 brakteátů (mincí ze 13. stol.), dva kachle zobrazující vlčici s několika vlčaty a zvířátko připomínající mořského koníka.
Podle pověsti žila v bukovském dvoře sličná panna, o jejíž ruku se ucházeli Petr Čížovský, pán hradu Mitrova a Lísku, a jakýsi zlý rytíř. Soupeři se dohodli, že její ruku dostane ten, kdo dojede dříve na určené místo u rybníka na návsi v Bukově. Dívčino srdce, stejně jako přízeň všech vesničanů, bylo nakloněno panu Petrovi. Ten také dorazil na místo jako první a byl nadšeně uvítán. To rozlítilo jeho soka, který tasil meč a oba se dali do tuhého zápasu. Petr Čížovský dlouho odrážel útoky soupeře, ale po jedné prudké ráně mu vypadl meč z ruky a nová rána ho srazila mrtvého k zemi. Rozhořčené bukovské ženy pak ubily sekerami, motykami a cepy i krvácejícího rytíře; oba mrtví jsou pochováni v kryptě bukovského kostela. – Pověst, líčící dávný souboj o nevěstu, má skutečný podklad: existuje totiž soudní zápis o tom, že se Kateřina Čížovská domáhala dědictví po svém zavražděném bratru Petrovi. Pamětní kámen s křížem, erbem a nápisem "L.P. 1608 ve čtvrtek na sv. Filipa a Jakuba na tomto místě úkladně zabit jest urozený pán Petr Čížovský z Čížova a Mitrova", vztyčený na místě souboje, byl později vsazen do základu památníku padlým v první světové válce.

Přístup: od osady Nivy přes pole směrem na Bukov, hrad se nachází na zlomu kopce, který se svažuje k Bukovskému potoku; nebo od obce Bukov po pravém břehu Bukovského potoka, proti soutoku s bezejmenným přítokem tento potok překročit a strmým svahem vystoupit k hradu
Aktualizace 2014/8: Doporučuji autem z obce Střítež na Nivy, za prudkou levotočivou zatáčkou se napojuje polní cesta, lemovaná stromky a keři. Odtud pěšky nebo kolem po polní cestě přímo k hradu. Je to delší, ale žádné převýšení. (Dušan Dohňanský)
Mapa: KČT 84 – Velkomeziříčsko
Vstup: volný
Literatura:
          Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha (pod heslem Bukov)

Blízká místa: Mitrov (1.9 km), Dolní Rožínka (3.9 km), Rožná (4.1 km), Blažkov (4.5 km), Víckov (5.9 km), Pernštejn (6.3 km), Košíkov (6.5 km), Moravec (6.5 km), Žďárec (7.7 km), Skryje–Hrádek (7.8 km), Rysov (8.2 km), Bobrová (8.2 km), Kozlov–dolní sídlo (9.4 km), Rohy (9.5 km), Kozlov–horní sídlo (9.5 km), Křižanov (10.5 km), Újezd u Tišnova (10.5 km), Radešín (11.0 km), Aueršperk (11.7 km), Zubštejn (11.8 km), Osová (13.0 km), Loučky–Střemchov (13.4 km), Pyšolec (13.5 km), Osiky (13.9 km), Lomnice (13.9 km), Čepička (15.0 km), Deblín (15.8 km), Dalečín (16.6 km), Velká Bíteš (17.0 km), Mostiště (17.2 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Lísek-Bukov
Lísek–Bukov – fotografie


Lísek–Bukov – retro kresby

Rok návštěvy: 1997, 2002, 2012, 2017

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2021
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist