hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Teplice
Aloisova výšina
Bílina
Doubravská Hora – Doubravka
Duchcov
Hradiště u Bžan
Hrob – kostel
Hrobčice
Kostomlaty – Sukoslav
Krupka – Rosenberg
Krupka (Kirchlice) – kostel
Kyšperk – Supí Hora
Mirošovice
Osek – Rýzmburk
Paradies
Starý Dvůr
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Kyšperk – Supí Hora (460 m n.m.)

Okres: Teplice
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 50° 41' 43.5" E 13° 53' 23.3"  [Poloha v mapě]

**** Zříceniny hradu, založeného zřejmě (podobně jako nedaleký Střekov či Kamýk) z iniciativy Jana Lucemburského, poblíž Krupky. Připomínán prvně r. 1319, stal se majetkem pražských biskupů, později arcibiskupů; významně přestavěn za Jana z Jenštejna. Od r. 1415 šlechtický majetek, obléhán husity v letech 1428 a 1433, ve druhém případě dobyt; nákladněji udržován byl ještě na poč. 16. stol., ve 20. letech 16. stol. však vyhořel a poté byl ponechán svému osudu.
Pověst vypráví o odvážném císařském purkrabím z 18. stol., panu Hradeckém, jenž se vracel za noci ze Sas a nenechal se přesvědčit, aby se zdaleka vyhnul Supí hoře, kde prý straší. Pod hradem se jeho kůň vzepjal a odmítl pohnout se o krok vpřed. Purkrabí zahlédl nad sebou namísto zříceniny mohutný hrad s osvětlenými okny a než se nadál, objevil se mužík s dlouhou šedivou bradou, poklonil se a prosil, aby jej následoval na hrad, kde prý na něho čeká už dlouho starý rytíř. Purkrabí se vydal za mužíkem, vjel do hradu, nádvoří bylo osvětlené, ale pusté, nikde ani živáčka. Uvnitř nalezl starce v bílém kroji sedícího v komnatě, a v další znovu a znovu tutéž postavu, až ze sedmé komnaty vešel do sálu se dvěma starci, z nichž jeden byl oděn bíle a druhý červeně. V prsou bílého muže zela široká krvavá rána. Nabídli purkrabímu místo u stolu a nalili výborného vína, ale žádný z nich nepromluvil. Pojednou, když zaslechl purkrabí bolestné vzdechy starců, dostal strach a bez rozloučení prchal z hradu. Za mostem ho zadržel černý mužík a ptal se jej, co nahoře viděl a jestli poděkoval slovy zaplať Pánbůh. Když zvěděl, že nikoli, zabědoval: "Zas tedy marná naděje! Zase sto let čekání!", a zmizel ve tmě. Purkrabí se ohlédl a když za sebou uviděl jen smutné trosky, zděsil se a šíleným tryskem ujížděl domů. V horečkách pak ulehl a do týdne ho pochovali.

Přístup: po modré turistické cestě
Mapa: KČT 06 – Krušné hory / Teplicko, KČT 10 – České středohoří / západ
Vstup: volný
Literatura:
          Durdík T. (2000): Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha

Blízká místa: Starý Dvůr (2.2 km), Krupka (2.7 km), Krupka–kostel (3.4 km), Doubravská Hora (6.7 km), Habrovice (8.0 km), Paradies (11.0 km), Hradiště u Bžan (11.4 km), Hrob–kostel (12.5 km), Libouchec (12.6 km), Střekov (13.0 km), Aloisova výšina (13.8 km), Krásné Březno (13.9 km), Duchcov (14.6 km), Blansko (14.7 km), Svádov (15.3 km), Kostomlaty (15.7 km), Wessenstein–Mojžíř (16.4 km), Jílové u Děčína (16.7 km), Varta (16.9 km), Osek–Rýzmburk (17.3 km), Milešov (17.6 km), Bílý Újezd (17.6 km), Libochovany (17.9 km), Velké Březno–dolní zámek (17.9 km), Bílina (18.2 km), Ostrý (18.7 km), Opárno (19.0 km), Velké Březno (19.6 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Kyšperk
Kyšperk – fotografie


Kyšperk – dobové obrazy a pohlednice

Rok návštěvy: 1999, 2013, 2017

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2021
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist