hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Uherské Hradiště
Bánov
Bílovice
Březolupy
Buchlov
Hluk
Nový Světlov
Ořechov
Strání
Uherský Brod
Uherský Ostroh
Zuvačov – Komňa, Zubačov
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Google

(zadávejte bez diakritiky)

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Zuvačov – Komňa, Zubačov (501 m n.m.)

Okres: Uherské Hradiště
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 48° 59' 16.4" E 17° 47' 20.8"  [Poloha v mapě]

***+ Výrazné terénní pozůstatky a malé zbytky zdiva hradu na výběžku z kopce Hrádek (521 m n.m.) nad obcí Komňa. Podle archeologických nálezů je založení datováno na dobu kolem poloviny 13. stol., v přídomku se objevuje až r. 1385. R. 1448 se Komňa prodávala s "místem opevnění alias tvrzištěm". Mohlo se jednat o hrad, který se r. 1517 uvádí výslovně jako pustý, když se připomíná "ves Komná s kostelním podacím i s hradem pustým Zubačovem". K zániku došlo zřejmě už během husitských válek.
Hrad měl bergfritovou dispozici, dochovalo se torzo okrouhlé věže o průměru 11 m. Přestože svahy byly poměrně strmé, byl obehnán dobře čitelným okružním příkopem a valem. Na vrcholku dnes roste mohutný javor, jehož kořeny sice narušují zbytky zdiva, ale který dotváří jedinečnou atmosféru místa.

Přístup: k hradu vede odbočka ze zelené turistické cesty, pravděpodobně z rozcestí Skalky (cca 1,5 km SZ) – není vyznačena na mapy.cz a narazil jsem na ni až v těsné blízkosti hradu; možný kratší přístup od silnice E50 po zelené značce zhruba 2 km pod kótu 521 m n.m. (někde značena jako Hrádek, některé starší mapy sem mylně kladly polohu hradu), zde vede doprava lesní cesta, která se na vrcholu (521 m n.m.) napojuje na širokou lesní cestu, po níž vede doprava odbočka k hradu; pozor: 1) doporučuju dojít opravdu až k uvedené cestě pod kótou 521 m n.m., i když se podle mapy nabízí zkrátit si cestu dřív – v prostoru mezi oběma cestami se ale nachází poměrně široká a velmi hustě zarostlá mýtina, kterou se mi v létě nepodařilo překonat; 2) zpevněnou cestu vedoucí od silnice E50 a obcházející vrchol 555 m n.m. zprava nelze kvůli lomu legálně použít; 3) vzhledem k těmto okolnostem lze pravděpodobně doporučit výstup polní cestou z obce Komňa – ten jsem ale na rozdíl od výše uvedených nezkoušel
Vstup: volný
Literatura:
            Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 2015
Blízká místa: Nový Světlov (5.2 km), Bánov (5.5 km), Uherský Brod (11.4 km), Strání (11.4 km), Starý Světlov (18.3 km), Rýsov (18.7 km), Kanšperk (19.2 km), Hluk (19.2 km), Engelsberk–Tetov (19.5 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Dobové obrazy] * [Fotogalerie]

Zuvačov

Zuvačov – fotografie

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2019
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist