hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Uherské Hradiště
Bánov
Bílovice
Březolupy
Buchlov
Hluk
Nový Světlov
Ořechov
Strání
Uherský Brod
Uherský Ostroh
Zuvačov – Komňa, Zubačov
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

(zadávejte bez diakritiky)

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Zuvačov – Komňa, Zubačov (501 m n.m.)

Okres: Uherské Hradiště
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 48° 59' 16.4" E 17° 47' 20.8"  [Poloha v mapě]

***+ Výrazné terénní pozůstatky a malé zbytky zdiva hradu na výběžku z kopce Hrádek (521 m n.m.) nad obcí Komňa. Podle archeologických nálezů je založení datováno na dobu kolem poloviny 13. stol., v přídomku se objevuje až r. 1385. R. 1448 se Komňa prodávala s "místem opevnění alias tvrzištěm". Mohlo se jednat o hrad, který se r. 1517 uvádí výslovně jako pustý, když se připomíná "ves Komná s kostelním podacím i s hradem pustým Zubačovem". K zániku došlo zřejmě už během husitských válek.
Hrad měl bergfritovou dispozici, dochovalo se torzo okrouhlé věže o průměru 11 m. Přestože svahy byly poměrně strmé, byl obehnán dobře čitelným okružním příkopem a valem. Na vrcholku dnes roste mohutný javor, jehož kořeny sice narušují zbytky zdiva, ale který dotváří jedinečnou atmosféru místa.

Přístup: k hradu vede odbočka ze zelené turistické cesty, pravděpodobně z rozcestí Skalky (cca 1,5 km SZ) – není vyznačena na mapy.cz a narazil jsem na ni až v těsné blízkosti hradu; možný kratší přístup od silnice E50 po zelené značce zhruba 2 km pod kótu 521 m n.m. (někde značena jako Hrádek, některé starší mapy sem mylně kladly polohu hradu), zde vede doprava lesní cesta, která se na vrcholu (521 m n.m.) napojuje na širokou lesní cestu, po níž vede doprava odbočka k hradu; pozor: 1) doporučuju dojít opravdu až k uvedené cestě pod kótou 521 m n.m., i když se podle mapy nabízí zkrátit si cestu dřív – v prostoru mezi oběma cestami se ale nachází poměrně široká a velmi hustě zarostlá mýtina, kterou se mi v létě nepodařilo překonat; 2) zpevněnou cestu vedoucí od silnice E50 a obcházející vrchol 555 m n.m. zprava nelze kvůli lomu legálně použít; 3) vzhledem k těmto okolnostem lze pravděpodobně doporučit výstup polní cestou z obce Komňa – ten jsem ale na rozdíl od výše uvedených nezkoušel
Vstup: volný
Literatura:
          Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha

Blízká místa: Nový Světlov (5.2 km), Bánov (5.5 km), Uherský Brod (11.4 km), Strání (11.4 km), Starý Světlov (18.3 km), Rýsov (18.7 km), Kanšperk (19.2 km), Hluk (19.2 km), Engelsberk–Tetov (19.5 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Zuvačov

Zuvačov – fotografie

Ubytování v okolí

Rok návštěvy: 2015

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2019
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist