hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Ostrava-město
Landek
Slezská Ostrava
Velká Polom – Milotičky
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Hasištejn
Google


http://www.hrady-zriceniny.cz
www
Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
http://www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Slezská Ostrava – Slezskoostravský hrad

Okres: Ostrava-město
Charakter objektu: přestavěný hrad
GPS: N 49° 49' 48.7" E 18° 17' 57.8"  [Poloha v mapě]

**** Zcela přestavěný hrad nad soutokem Lučiny a Ostravice ve slezské části Ostravy. Původní středověký hrad se nacházel v místě, označovaném dnes jako "hradní pevnost", současné nádvoří a stavby kolem něj odpovídaly předhradí. Založen byl ve 13. stol., ze středověké podoby se dochovalo základní půdorysné rozložení obvodu hradu, část hradby a zdí věžovitého objektu. Před polovinou 16. stol. proběhla přestavba na renesanční zámek, který si ale zachoval a dále posílil opevnění. Za 30-leté války však utrpěl těžké škody a už nikdy se nevrátil do honosné podoby ze 16. stol.
V 18. stol. byl jen provizorně udržován, r. 1804 je zmiňován jako téměř pustý. V 19. stol. zde vznikl pivovar, zápis v katastru r. 1843 uvádí, že starý zámek se podobá spíše zřícenině, část objektů se zřítila r. 1844. V důsledku poddolování se objekt postupně propadal (do období první republiky poklesl zhruba o 10 m) a kvůli nestejné míře poddolování se ve zdivu a klenbách začaly objevovat výrazné trhliny. Destrukce pokračovala i za 2. světové války, kdy byly silně narušeny zbývající části zámku v důsledku dopadu bomb v jeho těsném sousedství při náletu v listopadu 1944, i po ní, kdy bylo zdivo rozebíráno za účelem získání stavebního materiálu a některé části byly demolovány. Zkázu téměř dovršila diletantská "záchrana" a přestavba areálu v 80. letech 20. stol. Velmi podrobně o dějinách hradu včetně těch novodobých píše Jan P. Štěpánek na hrady.cz.
V roce 2004 převzala objekt do své správy společnost Ostravské výstavy a.s. a po postupně realizovaných úpravách a rekonstrukcích se Slezskoostravský hrad stal významným kulturně-společenským centrem.

Přístup: ve městě
Vstup: v návštěvních hodinách, info na http://www.slezskoostravskyhrad.cz (návštěvu doporučuju plánovat mimo hlavní turistické termíny a akce, ideálně ve všední den hned po 9 hod, kdy je hrad liduprázdný)

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 2016
Blízká místa: Landek (4.6 km), Velká Polom (15.0 km), Frýdek (16.4 km), Štandl (17.2 km), Příbor (23.9 km), Janovice (23.9 km), Hukvaldy (23.9 km), Myslík (24.4 km), Lubno (26.4 km), Nová Ves (27.9 km), Šostýn (29.0 km), Štramberk (29.5 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Zdroje] * [Fotogalerie] * [Katalog objektů]

Slezská Ostrava

Slezská Ostrava – fotografie

Slezská Ostrava – retro kresby

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, 2000-2017
(p.fabian@seznam.cz)

http://www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist