hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Kutná Hora
Hrádek v Kutné Hoře
Chlum
Kácov – Starý hrad
Kutná Hora – Vlašský Dvůr
Malešov
Pirkštejn – Pirkenštejn
Rataje nad Sázavou
Semtěš
Sion
Talmberk
Třebonín
Tupadly
Zbraslavice
Zruč nad Sázavou
Zruč nad Sázavou – Starý hrad
Žáky
Žíšov
Žleby
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Hasištejn
Google


http://www.hrady-zriceniny.cz
www
Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
http://www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Sion (385 m n.m.)

Okres: Kutná Hora
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 49° 53' 21.2" E 15° 12' 39.4"  [Poloha v mapě]

***+ Zříceniny hradu, postaveného patrně v l. 1426-27 husitským hejtmanem a stoupencem Žižkova odkazu Janem Roháčem z Dubé, na ostrožně nad Vrchlicí u Chlístovic, nedaleko Malešova. Měl velmi krátké trvání, zanikl po vojenské akci již r. 1437.
Podle písemných pramenů se mělo jednat o dlouhé, čtyřměsíční obléhání královským (a později i uherským) vojskem; hrad se prý podařilo dobýt až pomocí podkopů, obránci byli zabiti nebo zajati a včetně Jana Roháče později v Praze oběšeni. Ve skutečnosti byl Sion malý hrad bez vlastního vodního zdroje a nemohl delší dobu vzdorovat obléhatelům, jak potvrzují i archeologické nálezy. Průběh obléhání a dobývání hradu je tak v historických pramenech popisován tendenčně a v rozporu se skutečností. Spíše než pevností byl Sion soukromou rezidencí, o čemž svědčí nalezené předměty, nevýhodná poloha umožňující ostřelování hradu i zpočátku nepříliš důkladné opevnění. To bylo zlepšováno až pod vlivem bezprostředního ohrožení hradu ve vypjaté politické situaci; obezděná zemní bašta se stala nejstarším objektem svého druhu a řadí Sion k významným památkám vývoje fortifikační architektury v Evropě.

Přístup: po červené nebo modré turistické cestě, nebo od kostela na okraji Chlístovic k říčce Vrchlici, přejít most a pokračovat doleva podél potoka cca 400 m, poté doprava do svahu na ostrožnu
Mapa: KČT 43 – Střední Posázaví
Vstup: volný

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 2003, 2012
Blízká místa: Malešov (2.5 km), Třebonín (7.0 km), Hrádek v Kutné Hoře (7.6 km), Kutná Hora–Vlašský Dvůr (7.8 km), Zbraslavice (8.8 km), Červený Hrádek–Poděhusy (10.1 km), Žíšov (10.5 km), Žáky (11.4 km), Lošany (13.7 km), Tupadly (13.8 km), Zásmuky (14.9 km), Bělá (15.5 km), Kolín–Lapis refugii (15.6 km), Kolín–Práchovna (15.7 km), Chlum (16.1 km), Kozohlody–Hrádek u Podmok (17.4 km), Zruč nad Sázavou (17.9 km), Zruč nad Sázavou–Starý hrad (18.2 km), Talmberk (18.4 km), Lacembok–Zíkev (18.7 km), Otryby–Hrádecká skála (18.7 km), Malotice (18.8 km), Rataje nad Sázavou (18.9 km), Pirkštejn (19.1 km), Žleby (19.5 km), Kácov–Starý hrad (19.5 km), Hradenín (19.6 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Zdroje] * [Fotogalerie] * [Katalog objektů]

Sion

Sion – fotografie

Sion – retro kresby

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, 2000-2017
(p.fabian@seznam.cz)

http://www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist