hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Kolín
Červený Hrádek – Poděhusy
Hradenín
Kolín – Lapis refugii
Kolín – Práchovna
Lošany
Malotice
Šember
Tuchoraz
Týnec nad Labem
Zásmuky
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Hasištejn
Google


http://www.hrady-zriceniny.cz
www
Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
http://www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Hradenín (250 m n.m.)

Okres: Kolín
Charakter objektu: zřícenina hradu/tvrze
GPS: N 50° 01' 45.9" E 15° 02' 39.4"  [Poloha v mapě]

**** Zříceniny mohutné třípatrové tvrze na nevýrazném návrší nad údolím potoka, dominující dnes stejnojmenné malé obci na Kolínsku. Vystavěna byla zřejmě koncem 14. stol., kolem poloviny 15. stol. byla přebudována a doplněna o polygonální baštu. Do dnešní doby se zachoval i renesanční kamenný most vedoucí přes hluboký obezděný (původně vodní) příkop. V průběhu času tvrz opakovaně měnila majitele a často bývala označována i jako hrad, postupně však její význam upadal. V 19. stol. byla zbořena vstupní brána a celý areál radikálně přestavěn.
V soukromém vlastnictví se tvrz nacházela do r. 1950, poté areál využívalo místní zemědělské družstvo. R. 1955 věž poškodila vichřice (podle jiných zdrojů úder blesku) a od té doby chátrala, v polovině 70. let 20. stol. se zřítila poškozená mansardová střecha. Po r. 1989 byla tvrz navrácena původním majitelům.
Objekt r. 2012 vykoupil ze soukromého vlastnictví Středočeský kraj a předal do správy Regionálního muzea v Kolíně. V r. 2015 byly zahájeny práce směřující k záchraně památky – bylo provedeno statické zajištění věže a podle plánové a fotografické dokumentace byla rekonstruována střecha krytá šindelem. Po rekonstrukci budou v areálu tvrze zřízeny depozitáře a expozice přibližující život statkářských rodin na Kolínsku, v budově samotné tvrze pak expozice o životním stylu drobné šlechty ve středověku a raném novověku.
Hradenín představuje jednu z nejnázornějších ukázek objektu, který svým rozsahem, vybavením i výstavností leží na nejasné hranici mezi hradem a tvrzí. Podobných míst se v oblasti východně od Prahy a na Kolínsku a Kutnohorsku nachází větší počet (Vyšehořovice, Tuchoraz, Přerov nad Labem, Týnec nad Labem, Malešov aj.).

Přístup: v obci, u silnice na Blinku
Vstup: pro veřejnost alespoň teoreticky uzavřeno, při návštěvě v únoru 2016 ale oplocení ani žádné cedule nebránily přístupu, vzhledem ke stavu památky je nezbytné dodržovat maximální ohleduplnost a šetrnost a nevstupovat do prostoru věže

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 2016
Blízká místa: Lošany (6.6 km), Zásmuky (8.5 km), Malotice (8.8 km), Červený Hrádek–Poděhusy (10.3 km), Kolín–Lapis refugii (11.1 km), Kolín–Práchovna (11.2 km), Kostelec nad Černými lesy (13.5 km), Poděbrady (13.6 km), Žíšov (14.1 km), Tuchoraz (14.3 km), Šember (17.2 km), Mydlovar (17.9 km), Hrádek v Kutné Hoře (18.2 km), Malešov (18.3 km), Kutná Hora–Vlašský Dvůr (18.4 km), Talmberk (19.1 km), Sion (19.6 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Zdroje] * [Fotogalerie] * [Katalog objektů]

Hradenín

Hradenín – fotografie

Hradenín – retro kresby

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, 2000-2017
(p.fabian@seznam.cz)

http://www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist